- Главная
- Деятельность
- Международный проект «Модель системы комплексного жизнеобеспечения населения в зоне радиоактивного загрязнения»
- Координационный аналитический центр «Экология и здоровье»
- Международный синдикат помощи ликвидаторам Чернобыльской атомной электростанции и жертвам ядерных воздействий
- Французская Ассоциация «Друзья Юрия Бандажевского»
- Научно-практическая школа «Экология и здоровье»
- Правовая и гуманитарная поддержка ликвидаторов и жертв Чернобыльской катастрофы
- Научная информация (анализ и дискуссии)
- Гуманитарные акции
- Видео - фото - материалы
- Новости
- Контакты
ПОЖЕЖІ ЛІСУ В ЧОРНОБИЛЬСЬКІЙ ЗОНІ ВІДЧУЖЕННЯ ТА ЗДОРОВ’Я ДІТЕЙ
Бандажевський Ю. І., Дубова Н. Ф.
Іванків: ПУ Координаційний аналітичний центр «Екологія і здоров’я», Дніпро: Середняк Т. К., 2020. 42 с.
ISBN 978–617–7953–14–1
Книга присвячена впливу лісових пожеж у Чорнобильській зоні відчуження на стан здоров'я дітей, які проживають в найближчих населених пунктах. При цьому представлені матеріали про вміст радіоактивних елементів в ґрунті і лісових деревах Чорнобильської зони відчуження і прилеглих до неї районів.
Як інтегративний показник, що відображає розвиток патологічних процесів в дитячому організмі, використовувався рівень гомоцистеїну в крові - продукту незамінної амінокислоти метіоніну. Проведені дослідження показали після лісових пожеж у Чорнобильській зоні відчуження підвищення рівня гомоцистеїну в крові в групі дітей підліткового віку в 79,8 % випадків. Приріст випадків гіпергомоцистеїнемії в окремих підгрупах дітей, сформованих з урахуванням генотипів фолатного циклу, становив 10,8 - 35,3 % (в загальній групі 22,6 %). Результати досліджень зміни рівня гомоцистеїну в крові у одних і тих же дітей узгоджуються з результатами порівняльного змісту гомоцистеїну в крові дітей двох районів до і після пожеж у Чорнобильській зоні відчуження.
Представлені відомості про те, що найбільший рівень гомоцистеїну і найменший рівень фолієвої кислоти в крові визначалися у дітей при гомозиготному носійстві алелі ризику Т генетичного поліморфізму MTHFR:677, що контролює синтез метилентетрагідрофолатредуктази. Однак більш виражена реакція на лісову пожежу реєструвалася у дітей з генотипом, складеним з нейтральних алелей C/C даного поліморфізму. Робиться висновок про те, що збільшення концентрації гомоцистеїну в крові дітей після пожеж у Чорнобильській зоні відчуження, пов'язане з радіоактивними агентами, що розповсюджуються з повітряними потоками.
У книзі наводяться результати аналізу зв'язку стану гіпергомоцистеїнемії з порушенням функції щитовидної залози і мінерального обміну з урахуванням генетичної системи фолатного циклу.
Виходячи з отриманих результатів, можна обґрунтовано стверджувати про негативний вплив пожеж лісу в Чорнобильській зоні відчуження на обмін гомоцистеїну, а значить і метіоніну, в організмі дітей, які проживають в прилеглих населених пунктах. Наслідком цього є розвиток важких захворювань, що призводять до інвалідності та смертності населення.
У зв’язку з високими рівнями забруднення території радіонуклідами і внаслідок цього небезпекою для здоров’я людей Чорнобильська зона відчуження не може бути використана для проведення туристичних та розважальних заходів.
Книга призначена для лікарів усіх спеціальностей, екологів, науковців, фахівців в області протирадіаційного захисту, всіх, хто пов'язаний з наслідками аварії на Чорнобильській атомній електростанції.