ЧОРНОБИЛЬСЬКА КАТАСТРОФА І ЗДОРОВ’Я ДІТЕЙ. 35 РОКІВ СВІТОВОЇ ТРАГЕДІЇ
Бандажевський Ю.И., Дубовая Н.Ф.
Іванків : ПУ «Координаційний аналітичний центр «Екологія і здоров’я», — Київ, «Альянт», 2022. 156 с.
ISBN 978-617-7819-28-7
Книга присвячена віддаленим медичним наслідкам Чорнобильської катастрофи. Наведено результати наукових досліджень проектів Європейського Союзу та Франції 2012-2018 років щодо оцінки стану здоров’я дітей, які проживають поблизу Чорнобильської зони відчуження.
Книга призначена для лікарів усіх спеціальностей, екологів, науковців, спеціалістів у галузі протирадіаційного захисту, всіх, хто пов’язаний із наслідками аварії на Чорнобильській атомній електростанції.
РАДИОНУКЛИДЫ CS-137, ФОЛАТНЫЙ ЦИКЛ И ФИЗИЧЕСКОЕ РАЗВИТИЕ ДЕТЕЙ, ПРОЖИВАЮЩИХ ВБЛИЗИ ЧЕРНОБЫЛЬСКОЙ ЗОНЫ ОТЧУЖДЕНИЯ
Бандажевський Ю.И., Дубовая Н.Ф.
Целью исследования является оценка влияния инкорпорированных радионуклидов 137Cs на физическое развитие мальчиков и девочек, проживающих вблизи Чернобыльской зоны отчуждения, с учетом состояния фолатного цикла и генетического полиморфизма MTHFR: C677T.
ПОРІВНЯЛЬНА ОЦІНКА ВМІСТУ У КРОВІ ГОМОЦИСТЕЇНУ, ГОРМОНІВ ТА МІНЕРАЛІВ У ДІТЕЙ З РІЗНИМ РІВНЕМ ФІЗИЧНОГО РОЗВИТКУ, ЯКІ ПРОЖИВАЮТЬ ПОБЛИЗУ ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ ЗОНИ ВІДЧУЖЕННЯ
Бандажевський Ю.І., Дубова Н.Ф.
Мета дослідження: порівняльна оцінка вмісту у крові гомоцистеїну, гормонів і мінералів у дітей з різним рівнем фізичного розвитку, які проживають у населених пунктах поблизу Чорнобильської зони відчуження.
ПРОФІЛАКТИКА РАКУ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ У РАЙОНАХ, ЩО ПОСТРАЖДАЛИ ВІД АВАРІЇ НА ЧОРНОБИЛЬСЬКІЙ АТОМНІЙ ЕЛЕКТРОСТАНЦІЇ, ПОЧИНАЮЧИ ВІД ДИТЯЧОГО ВІКУ
Бандажевський Ю.І., Дубова Н.Ф.
Метою роботи була оцінка поширеності алелі ризику Т генетичного поліморфізму MTHFR:677 у групі дівчаток із Іванківського і Поліського районів, розташованих поблизу Чорнобильської зони відчуження, і варіантів поєднаного носійства алелі Т з алелями ризику інших генетичних поліморфізмів, що контролюють фолатний цикл.
ГІПЕРГОМОЦИСТЕЇНЕМІЯ І ЦЕРЕБРОВАСКУЛЯРНІ ЗАХВОРЮВАННЯ У ОСІБ ДОПРИЗОВНОГО ВІКУ В РАЙОНАХ, ПОСТРАЖДАЛИХ ВІД АВАРІЇ НА ЧОРНОБИЛЬСЬКІЙ АТОМНІЙ ЕЛЕКТРОСТАНЦІЇ
Бандажевський Ю.І., Дубова Н.Ф., Устінова Л.А.
В ході реалізації проєктів Європейського Союзу в Україні «Оздоровчі та екологічні програми, пов'язані з Чорнобильською зоною відчуження. Підготовка, навчання і координація проектів з охорони здоров'я» в 2015 році було виявлено стан гіпергомоцистеїнемії в групі підлітків, які проживають в районах, що межують з Чорнобильською зоною відчуження, в 75,3 % випадків (серед осіб чоловічої статі 86,5 % випадків). Встановлено зв'язок гіпергомоцистеїнемії з патологічними процесами в центральній нервовій системі. Важливо визначити причини даного явища, в тому числі, у осіб допризовного, що обмежує їх придатність до військової служби.
Метою дослідження було з'ясування причин підвищення рівня гомоцистеїну у підлітків чоловічої статі, які проживають в районах, забруднених радіоактивними елементами внаслідок аварії на Чорнобильській атомній електростанції.
ПОЖЕЖІ ЛІСУ В ЧОРНОБИЛЬСЬКІЙ ЗОНІ ВІДЧУЖЕННЯ ТА ЗДОРОВ’Я ДІТЕЙ
Бандажевський Ю. І., Дубова Н. Ф.
Іванків: ПУ Координаційний аналітичний центр «Екологія і здоров’я», Дніпро: Середняк Т. К., 2020. 42 с.
ISBN 978–617–7953–14–1
Книга присвячена впливу лісових пожеж у Чорнобильській зоні відчуження на стан здоров'я дітей, які проживають в найближчих населених пунктах. При цьому представлені матеріали про вміст радіоактивних елементів в ґрунті і лісових деревах Чорнобильської зони відчуження і прилеглих до неї районів.
Як інтегративний показник, що відображає розвиток патологічних процесів в дитячому організмі, використовувався рівень гомоцистеїну в крові - продукту незамінної амінокислоти метіоніну. Проведені дослідження показали після лісових пожеж у Чорнобильській зоні відчуження підвищення рівня гомоцистеїну в крові в групі дітей підліткового віку в 79,8 % випадків. Приріст випадків гіпергомоцистеїнемії в окремих підгрупах дітей, сформованих з урахуванням генотипів фолатного циклу, становив 10,8 - 35,3 % (в загальній групі 22,6 %). Результати досліджень зміни рівня гомоцистеїну в крові у одних і тих же дітей узгоджуються з результатами порівняльного змісту гомоцистеїну в крові дітей двох районів до і після пожеж у Чорнобильській зоні відчуження.
РОЛЬ ГЕНОМУ ФОЛАТНОГО ЦИКЛУ В УТВОРЕННІ ТРИЙОДТИРОНІНА У ДІТЕЙ, ЯКІ ПРОЖИВАЮТЬ НА ТЕРИТОРІЇ, ЩО ПОСТРАЖДАЛА ВІД АВАРІЇ НА ЧОРНОБИЛЬСЬКІЙ АТОМНІЙ ЕЛЕКТРОСТАНЦІЇ
Бандажевський Ю.І., Дубова Н.Ф.
Метою цього дослідження було визначення ролі геному фолатного циклу в утворенні трийодтироніну у дітей, які проживають на території, що постраждала від аварії на Чорнобильській атомній електростанції. Питома вага випадків підвищеного вмісту в крові трийодтироніну в групі дітей-носіїв алелі ризику G генетичного поліморфізму MTR:А2756G, пов’язаного з ферментом B12-залежна метіонін-синтаза, була достовірно більшою, ніж у групі дітей, які не мають цієї алелі – генотип A/A MTR:2756. Утворення трийодтироніну пов’язане з метаболічними перетвореннями гомоцистеїну за участю вітаміну В6 в якості кофактора ферменту цистатіонін-β-синтази. Причиною тиреотоксичних ефектів з ураженням серцево-судинної системи може бути високий рівень гомоцистеїну, пов’язаний з порушенням функціонування B12-залежної метіонін-синтази.
Инкорпорированные радионуклиды Cs-137 и состояние здоровья детей - НАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙ ЗБІРНИК ЧОРНОБИЛЬ: ЕКОЛОГІЯ І ЗДОРОВ‘Я - № 8. 9
Вийшли нові випуски збірника «ЧОРНОБИЛЬ: ЕКОЛОГІЯ І ЗДОРОВ'Я» №8 українською та №9 англійською
Защита здоровья людей в условиях радиационного загрязнения окружающей среды
Книга посвящена вопросам защиты здоровья людей, в условиях радиоактивного загрязнения среды обитания. Дана характеристика патологическим состояниям, вызванным инкорпорированным в организм Сs-137 – радионуклидом техногенного происхождения, наиболее распространенным в окружающей среде. Представлены основные направления защиты здоровья людей, длительное время проживающих на территории, пострадавшей от аварии на атомной электростанции.
Книга предназначена для медицинских работников, специалистов в области противорадиационной защиты, населения, проживающего на территории, пострадавшей от аварии на атомной электростанции.
ЕЩЕ РАЗ О ЖЕРТВАХ ЧЕРНОБЫЛЬСКОЙ КАТАСТРОФЫ
Прошло 33 года после аварии на 4-ом энергоблоке Чернобыльской атомной электростанции, а значимость этого события для всего человечества не уменьшается. В течение всего послеаварийного периода атомное лобби предпринимало много усилий, чтобы погасить интерес мировой общественности к этому событию. Прежде всего, делался акцент на малом количестве жертв этой трагедии, выделяя только работников атомной электростанции и пожарных, участвующих в ликвидации и минимизации последствий аварии на самой станции (31 человек), а также лиц, постоянно проживающих в наиболее загрязненных районах. Сделано заключение о том, что общее количество жертв Чернобыля от рака и лейкемии за все время их жизни будет менее 4000 человек [1]. Некоторое внимание уделялось переселенцам из районов с очень высоким уровнем загрязнения почв радионуклидами Cs-137.