ЧОРНОБИЛЬСЬКА КАТАСТРОФА І ЗДОРОВ’Я ДІТЕЙ. 35 РОКІВ СВІТОВОЇ ТРАГЕДІЇ
Бандажевський Ю.И., Дубовая Н.Ф.
Іванків : ПУ «Координаційний аналітичний центр «Екологія і здоров’я», — Київ, «Альянт», 2022. 156 с.
ISBN 978-617-7819-28-7
Книга присвячена віддаленим медичним наслідкам Чорнобильської катастрофи. Наведено результати наукових досліджень проектів Європейського Союзу та Франції 2012-2018 років щодо оцінки стану здоров’я дітей, які проживають поблизу Чорнобильської зони відчуження.
Книга призначена для лікарів усіх спеціальностей, екологів, науковців, спеціалістів у галузі протирадіаційного захисту, всіх, хто пов’язаний із наслідками аварії на Чорнобильській атомній електростанції.
РАДИОНУКЛИДЫ CS-137, ФОЛАТНЫЙ ЦИКЛ И ФИЗИЧЕСКОЕ РАЗВИТИЕ ДЕТЕЙ, ПРОЖИВАЮЩИХ ВБЛИЗИ ЧЕРНОБЫЛЬСКОЙ ЗОНЫ ОТЧУЖДЕНИЯ
Бандажевський Ю.И., Дубовая Н.Ф.
Целью исследования является оценка влияния инкорпорированных радионуклидов 137Cs на физическое развитие мальчиков и девочек, проживающих вблизи Чернобыльской зоны отчуждения, с учетом состояния фолатного цикла и генетического полиморфизма MTHFR: C677T.
ПОРІВНЯЛЬНА ОЦІНКА ВМІСТУ У КРОВІ ГОМОЦИСТЕЇНУ, ГОРМОНІВ ТА МІНЕРАЛІВ У ДІТЕЙ З РІЗНИМ РІВНЕМ ФІЗИЧНОГО РОЗВИТКУ, ЯКІ ПРОЖИВАЮТЬ ПОБЛИЗУ ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ ЗОНИ ВІДЧУЖЕННЯ
Бандажевський Ю.І., Дубова Н.Ф.
Мета дослідження: порівняльна оцінка вмісту у крові гомоцистеїну, гормонів і мінералів у дітей з різним рівнем фізичного розвитку, які проживають у населених пунктах поблизу Чорнобильської зони відчуження.
ПРОФІЛАКТИКА РАКУ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ У РАЙОНАХ, ЩО ПОСТРАЖДАЛИ ВІД АВАРІЇ НА ЧОРНОБИЛЬСЬКІЙ АТОМНІЙ ЕЛЕКТРОСТАНЦІЇ, ПОЧИНАЮЧИ ВІД ДИТЯЧОГО ВІКУ
Бандажевський Ю.І., Дубова Н.Ф.
Метою роботи була оцінка поширеності алелі ризику Т генетичного поліморфізму MTHFR:677 у групі дівчаток із Іванківського і Поліського районів, розташованих поблизу Чорнобильської зони відчуження, і варіантів поєднаного носійства алелі Т з алелями ризику інших генетичних поліморфізмів, що контролюють фолатний цикл.
ГІПЕРГОМОЦИСТЕЇНЕМІЯ І ЦЕРЕБРОВАСКУЛЯРНІ ЗАХВОРЮВАННЯ У ОСІБ ДОПРИЗОВНОГО ВІКУ В РАЙОНАХ, ПОСТРАЖДАЛИХ ВІД АВАРІЇ НА ЧОРНОБИЛЬСЬКІЙ АТОМНІЙ ЕЛЕКТРОСТАНЦІЇ
Бандажевський Ю.І., Дубова Н.Ф., Устінова Л.А.
В ході реалізації проєктів Європейського Союзу в Україні «Оздоровчі та екологічні програми, пов'язані з Чорнобильською зоною відчуження. Підготовка, навчання і координація проектів з охорони здоров'я» в 2015 році було виявлено стан гіпергомоцистеїнемії в групі підлітків, які проживають в районах, що межують з Чорнобильською зоною відчуження, в 75,3 % випадків (серед осіб чоловічої статі 86,5 % випадків). Встановлено зв'язок гіпергомоцистеїнемії з патологічними процесами в центральній нервовій системі. Важливо визначити причини даного явища, в тому числі, у осіб допризовного, що обмежує їх придатність до військової служби.
Метою дослідження було з'ясування причин підвищення рівня гомоцистеїну у підлітків чоловічої статі, які проживають в районах, забруднених радіоактивними елементами внаслідок аварії на Чорнобильській атомній електростанції.
ПОЖЕЖІ ЛІСУ В ЧОРНОБИЛЬСЬКІЙ ЗОНІ ВІДЧУЖЕННЯ ТА ЗДОРОВ’Я ДІТЕЙ
Бандажевський Ю. І., Дубова Н. Ф.
Іванків: ПУ Координаційний аналітичний центр «Екологія і здоров’я», Дніпро: Середняк Т. К., 2020. 42 с.
ISBN 978–617–7953–14–1
Книга присвячена впливу лісових пожеж у Чорнобильській зоні відчуження на стан здоров'я дітей, які проживають в найближчих населених пунктах. При цьому представлені матеріали про вміст радіоактивних елементів в ґрунті і лісових деревах Чорнобильської зони відчуження і прилеглих до неї районів.
Як інтегративний показник, що відображає розвиток патологічних процесів в дитячому організмі, використовувався рівень гомоцистеїну в крові - продукту незамінної амінокислоти метіоніну. Проведені дослідження показали після лісових пожеж у Чорнобильській зоні відчуження підвищення рівня гомоцистеїну в крові в групі дітей підліткового віку в 79,8 % випадків. Приріст випадків гіпергомоцистеїнемії в окремих підгрупах дітей, сформованих з урахуванням генотипів фолатного циклу, становив 10,8 - 35,3 % (в загальній групі 22,6 %). Результати досліджень зміни рівня гомоцистеїну в крові у одних і тих же дітей узгоджуються з результатами порівняльного змісту гомоцистеїну в крові дітей двох районів до і після пожеж у Чорнобильській зоні відчуження.
РОЛЬ ГЕНОМУ ФОЛАТНОГО ЦИКЛУ В УТВОРЕННІ ТРИЙОДТИРОНІНА У ДІТЕЙ, ЯКІ ПРОЖИВАЮТЬ НА ТЕРИТОРІЇ, ЩО ПОСТРАЖДАЛА ВІД АВАРІЇ НА ЧОРНОБИЛЬСЬКІЙ АТОМНІЙ ЕЛЕКТРОСТАНЦІЇ
Бандажевський Ю.І., Дубова Н.Ф.
Метою цього дослідження було визначення ролі геному фолатного циклу в утворенні трийодтироніну у дітей, які проживають на території, що постраждала від аварії на Чорнобильській атомній електростанції. Питома вага випадків підвищеного вмісту в крові трийодтироніну в групі дітей-носіїв алелі ризику G генетичного поліморфізму MTR:А2756G, пов’язаного з ферментом B12-залежна метіонін-синтаза, була достовірно більшою, ніж у групі дітей, які не мають цієї алелі – генотип A/A MTR:2756. Утворення трийодтироніну пов’язане з метаболічними перетвореннями гомоцистеїну за участю вітаміну В6 в якості кофактора ферменту цистатіонін-β-синтази. Причиною тиреотоксичних ефектів з ураженням серцево-судинної системи може бути високий рівень гомоцистеїну, пов’язаний з порушенням функціонування B12-залежної метіонін-синтази.
Защита здоровья людей в условиях радиационного загрязнения окружающей среды
Книга посвящена вопросам защиты здоровья людей, в условиях радиоактивного загрязнения среды обитания. Дана характеристика патологическим состояниям, вызванным инкорпорированным в организм Сs-137 – радионуклидом техногенного происхождения, наиболее распространенным в окружающей среде. Представлены основные направления защиты здоровья людей, длительное время проживающих на территории, пострадавшей от аварии на атомной электростанции.
Книга предназначена для медицинских работников, специалистов в области противорадиационной защиты, населения, проживающего на территории, пострадавшей от аварии на атомной электростанции.
UNE FOIS ENCORE, SUR LES VICTIMES DE LA CATASTROPHE DE TCHERNOBYL
Trente-trois ans se sont écoulés depuis l'accident survenu au quatrième réacteur de la centrale nucléaire de Tchernobyl, et la gravité pour l'humanité de cet événement ne diminue pas. Tout au long la période qui a suivi l'accident, le lobby nucléaire a déployé de nombreux efforts pour affaiblir l'intérêt du public pour cet événement. Tout d'abord, l'accent a été mis sur le fait que la tragédie a fait un petit nombre de victimes. Seuls les travailleurs de la centrale nucléaire et les pompiers impliqués dans la minimisation des conséquences de l'accident sur la centrale, soit 31 personnes, et ceux qui vivaient en permanence dans les zones les plus contaminées étaient pris en compte. Il en a été déduit que le nombre total de victimes de Tchernobyl qui seraient atteintes de cancer ou de leucémie au cours de leur vie serait inférieur à 4 000 [1]. Une certaine attention a également été accordée aux migrants provenant de zones où la contamination du sol par le césium-137 étaient très élevée.